Ramiona w łukach bloczkowych – co warto wiedzieć?

bloczkowy łuk Crosman

Ramiona w łukach bloczkowych, jak łatwo zauważyć, są o wiele mniejsze i krótsze niż w przypadku klasycznych łuków. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że oryginalny łuk bloczkowy od renomowanego producenta wcale nie musi ustępować sile i mocy zwykłym łukom.

Co warto wiedzieć o ramionach?

Każde z ramion łuku może być zbudowane z dwóch oddzielnych części albo z jednego całego kawałka laminatu, który jest rozcięty w miejscu montażu (tzw. camów). Ramiona mogą być mniej albo bardziej wygięte. Producenci oferują łuki bloczkowe z krótszymi i dłuższymi ramionami, dzięki czemu każdy może wybrać model, który zaspokoi jego indywidualne oczekiwania.

Dlaczego ramiona są tak bardzo ważne?

To właśnie od ramion zależy jak silny będzie łuk bloczkowy. Regulacja zazwyczaj odbywa się na śrubach, którymi dokręca się ramiona do majdanu. Jak łatwo się domyśleć im mocniej dokręci się dane śruby, tym oczywiście mocniejszy będzie łuk. Pamiętać należy jednak o tym, że łukom bloczkowym o sile naciągu 60 funtów nie można dołożyć dodatkowych 6 funtów. Każdy łuk ma swoje maksymalne ograniczenie. Pamiętać należy także i o tym, że w każdym łuku bloczkowym można także odpuścić ramiona, dzięki czemu znacząco zmniejsza się siła naciągu. Niestety zbyt mocne odkręcenie ramion może doprowadzić do wypadku. Podczas oddawania strzałów z takiego łuku śruby mogą się wyrwać z majdanu i poranić strzelca. Przy regulacji ramion warto więc dostosować się do zaleceń danego producenta. Każdy łuk jest inny, dlatego też trzeba dobrze poznać swój sprzęt, aby móc wykorzystać w 100% jego potencjał.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.