Obecnie na rynku, ze względu na napęd śrut, dostępne są cztery rodzaje wiatrówek. O napędzie sprężynowym, CO2, oraz PCA (Pre Charged Air) i PCP (Pre Charged Pneumatics).
Dlaczego CO2?
Wiatrówka CO2 w przeciwieństwie do jej sprężynowego odpowiednika, wolna jest od odrzutu. W wiatrówce CO2 tłok umieszczony w cylindrze, który jest naciągany przy pomocy sprężyny, zastąpiony został jednorazowym nabojem zawierającym CO2 i to właśnie gaz powoduje wystrzelenie śrutu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zniknął problem związany z gwałtownym ruchem mechanizmu podczas wystrzału, co szczególnie dla niewprawionych strzelców może utrudnić trafienie do celu.
Jakie jeszcze są zalety CO2?
Wiatrówki napędzane CO2 mają jeszcze kilka istotnych zalet, jedną z nich jest możliwość zamontowania magazynka, który pomieści kilka śrucin. Dzięki temu nie trzeba po każdym wystrzale umieszczać ręcznie śrutu w lufie, można z niej strzelać bez przeładowania, wystarczy naciskać spust, aż do opróżnienia magazynku. Napędzane CO2 wiatrówki posiadają często tak zwany system blow back, jest to mechanizm, podwyższający realizm. Po każdym wystrzale zamek jest odrzucany do tyłu, podobnie jak w prawdziwej broni. Nie ma to wpływu na precyzję strzałów, oprócz zwiększonego realizmu, często zwiększa on również szybkostrzelność. Wiatrówki CO2, wykonane są z lekkich kompozytów, które doskonale sprawdzają się w wiatrówkach bezodrzutowych.