Czym jest karabin szturmowy?

Od dłuższego czasu interesujesz się militariami i chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych rodzajów broni? Jeśli tak to doskonale się składa, bo dziś przygotowaliśmy dla Was artykuł na temat karabinów szturmowych. Dowiedz się więcej na temat ich specyfikacji i parametrów, jakimi się charakteryzują. 

Karabin szturmowy – nazewnictwo 

Karabin szturmowy to potoczna nazwa dla karabinu lub karabinka automatycznego. Urządzenie zostało przystosowane do prowadzenia ognia ciągłego. Jest to rodzaj broni, za sprawą której możliwe jest strzelanie ogniem pojedynczym i seriami, strzelanie nabojem pośrednim lub karabinowym. Urządzenie powinno charakteryzować się niewielką wagą i być poręczne. Tylko w takiej sytuacji żołnierz może wykonywać wraz z nim niezbędne manewry. Oprócz tego w przypadku wyboru karabinu automatycznego niezbędne jest zwrócenie uwagi na jego zasięg skutecznego ognia (dobrze, jeśli wynosi on do 300 metrów) oraz możliwość zabierania dużego zapasu amunicji. Właśnie ze względu na wyżej wymienione atuty sprzęt ten został uznany za jeden z najbardziej popularnych i podstawowych elementów broni żołnierzy. 

Geneza powstania karabinów szturmowych 

Ze względu na przedłużający się czas trwania II wojny światowej, zdecydowano się na poszukiwanie rozwiązań, które pomogłyby w zastąpieniu karabinów i pistoletów maszynowych. Poszukiwano broni uniwersalnej, która mogłaby pełnić funkcję obydwóch rodzajów broni. W przypadku zagłębienia się w niemieckie plany można wyczytać również, że uniwersalne rozwiązanie mogłoby zastępować także ręczne karabiny maszynowe. Karabin szturmowy (tego rodzaju) sprawdził się ze względu na zmniejszenie się dystansu prowadzenia walk do odległości około 300 metrów oraz nacisku na działania w ternie zurbanizowanym, czyli na terenie miast. W przypadku stosowania dawniejszych form amunicji, pociski karabinowe mogły razić ze skutecznością, jaka przekraczała nawet kilometr odległości. W praktyce jednak okazało się to nieopłacalne. 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.