Zastosowanie i rodzaje pistoletów ASG

Pistolety ASG (z angielskiego Air Soft Gun) to repliki prawdziwych pistoletów z reguły tworzone w skali 1 do 1. Wykorzystywane są w celach hobbistycznych przez pasjonatów broni, gromadzących swoje kolekcje broni airsoft. Bronie te stosowane są również jako alternatywa paintballa.

Historia airsoftu

Początki pistoletów ASG to czas po II wojnie światowej. Japonia, gdzie posiadanie broni palnej było nielegalne, wpadła na pomysł, aby stworzyć repliki tychże broni. Produkt bardzo szybko rozprzestrzenił się na terenie całej Azji. Zainteresowanie replikami broni w Ameryce i Europie nastąpiło w połowie lat 90 i stale rośnie.

Różnice między airsoftem a paintballem

Pistolety na kulki w broni typu ASG w przeciwieństwie do kulek paintballowych nie zawierają w sobie farby – sprawdź pod tym linkiem. Kulki ASG wykonane są z plastiku i zazwyczaj mają średnicę 6 mm. Z tego względu podczas rozgrywek zespołowych graczy obowiązuje kodeks honorowy i trafiony gracz samowolnie musi przyznać się do trafienia. Sam ślad po trafieniu kulką ASG jest niewielki, jednak z bliższej odległości może zostawić większy ślad, dlatego ważne jest zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa.

Rodzaje pistoletów ASG

Broń ASG można podzielić głównie na trzy podstawowe rodzaje.

  • Pistolety sprężynowe – ekonomiczna opcja, modele te wymajają ręcznego naciągnięcia sprężyny przed oddaniem strzału. Najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego ABS.
  • Pistolety gazowe – w tym modelu kulka wystrzeliwana jest przy pomocy gazu umieszczonego w zbiorniku. Są rzadko stosowane ze względu na wysoki koszt ich utrzymania i skomplikowaną obsługę.
  • Pistolety elektryczne – najpopularniejszy rodzaj pistoletów ASG, potocznie zwany elektrykami. Sposób działania jest bardzo zbliżony do pistoletów sprężynowych. Różnią się tym, że sprężyna naciągana jest przez silnik zamiast ręcznie. Dzięki temu pistolety takie charakteryzują się szybkostrzelnością, dużymi zasięgami oraz możliwościami tuningu sprzętu.
Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.