Dlaczego warto mieć apteczkę taktyczną?

Pierwsza pomoc jest bardzo ważna. Każdy powinien wiedzieć, jak jej udzielić. Udzielenie pomocy bez odpowiedniego sprzętu i środków najczęściej nie jest jednak możliwe. Zatamowanie krwawienia gołymi rękoma nie jest realne. Stąd też konieczne jest trzymanie pod ręką odpowiedniego wyposażenia, które może znajdować się w apteczce taktycznej. Dlaczego warto mieć ją pod ręką?

Niewielkie rozmiary i waga

Apteczka taktyczna została zaprojektowana w taki sposób, by można było wygodnie ją przenosić. To oczywiste, że używają jej osoby, które są w ciągłym ruchu, więc apteczka musi być dopasowana do ich oczekiwań. Stąd też oczywiste jest, że musi ona być mała i lekka. Dobrze, jeśli nadaje się do zawieszenia na pasku. By tak było, to musi mieć nie tylko małe rozmiary, ale także specjalny zaczep, który umożliwia jej zatrzymanie w wybranym miejscu. Taka apteczka nie może ograniczać ruchów. Z kolei jeśli jest noszona w plecaku, to nie powinna zajmować zbyt dużo miejsca w nim. Apteczki taktyczne najczęściej jednak nosi się na zewnątrz, by mieć ułatwiony do nich dostęp. W takim wypadku wciąż powinno się zwrócić uwagę na to, by nie były zbyt duże. Takie apteczki można zawiesić na szelkach plecaka albo nawet przymocować je przy pomocy karabińczyków do jakiegokolwiek uchwytu torby. To mocne połączenie, które w razie potrzeby można szybko rozpiąć.

Wszystko, co niezbędne

W przypadku apteczki taktycznej najważniejsze jest wyposażenie. To właśnie ono jest ważniejsze, niż jej zewnętrzne opakowanie. W apteczce muszą znaleźć się wszystkie niezbędne elementy, które mogą przydać się na polu walki. Obowiązkowa jest więc staza taktyczna, która służy do zahamowania najpoważniejszych krwawień. Oprócz niej powinny w apteczce znaleźć się materiały opatrunkowe, środki dezynfekujące oraz koc ratunkowy. Rzadkością jest przechowywanie w niej leków. Podczas pierwszej pomocy poszkodowanemu zwykle nie podaje się żadnych substancji, by zostawić pole do działania lekarzom. Nie zmienia to jednak faktu, że wyposażenie apteczki taktycznej jest zwykle bogatsze i bardziej zaawansowane, niż to dostępne w zwykłych apteczkach samochodowych. Apteczki te używane są zwykle wtedy, gdy nie można skorzystać z żadnej innej formy pomocy medycznej. Muszą więc być wyposażone we wszystko, co jest niezbędne i co może się przydać podczas udzielania pierwszej pomocy. To oczywiście oznacza, że żeby poprawnie skompletować wyposażenie apteczki taktycznej, trzeba odpowiedzieć sobie na sporo pytań albo też skorzystać z doświadczenia innych osób i wybrać gotowe rozwiązania.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.