Poprawna instalacja i skonfigurowanie lunety w przypadku snajperek to podstawa. Istnieje wiele faktorów, które wpływają na zasięg i celność broni – system hop up, modyfikacje lufy, dbanie o replikę czy właśnie dostrojenie optyki. Większość lunet i celowników działa w ten sam sposób, ale mogą one, ale nie muszą, mieć wszystkie funkcje. Jak prawidłowo ustawić lunetę? A zależności od repliki – karabinu snajperskiego czy szturmowego – dobrze jest znać zasięg broni. Pozwoli to mieć punkt odniesienia. Przy okazji można wyregulować hop up.
Zmienna regulacja mocy (tylko wybrane modele)
Funkcja nie jest dostępna we wszystkich modelach. Jeśli broń jest wyposażona w lunetę 4×32 mm, jest to luneta o stałej mocy i nie można regulować powiększenia. Na ogół jest tak w lunetach z niższej półki finansowej lub kompaktowych wersjach. Aby zmienić powiększenie, po prostu wystarczy obróć pierścień powiększenia, aby dopasować żądane powiększenie do kropki indeksu.
Regulacja ostrości
Z bronią skierowaną w bezpiecznym kierunku należy patrzeć przez lunetę z okularem ok. 8 cm od oka, czyli tyle ile „blokuje” czapka z daszkiem. Aby wyostrzyć celownik, należy przekręcić pierścień ostrości zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, aż obraz będzie wyraźny.
Regulacja paralaksy (tylko wybrane modele)
Funkcja dostępna w poszczególnych modelach. Pierścienie regulacji paralaksy należy obracać do żądanego ustawienia odległości aż cel znajdzie się w najostrzejszym punkcie, a środek celownika pozostanie na celu podczas oglądania obrazu.
Zerowanie lunety w karabinie snajperskim lub szturmowym
Jedna z podstawowych czynności, którą warto wykonać po zamontowaniu lunety w karabinie snajperskich lub szturmowym. Celem zerowania lunety jest upewnienie się, że luneta jest wyrównana z punktem uderzenia pocisków. Aby to wykonać, optymalnie jest użyć strzelnicy z odpowiednim oprzyrządowaniem. Jeśli nie jest to możliwe, można improwizować.
- Jeśli punkty trafienia znajdują się w środku celu, luneta jest wyzerowana. W przypadku broni ASG nie będzie się w stanie ustawić lunety tak, żeby każda kulka leciała w punkt. Jest to spowodowane, że gumka hop up nie zawsze równo podkręci kulkę, kulki nie są idealne, a repliki mają skoki FPS-ów. Rozstrzał będzie, ale chodzi o to, żeby trafiać mniej więcej w środek tarczy.
- Dobrze jest użyć urządzenia stabilizującego karabin snajperski lub szturmowy, takiego jak dwójnóg (np. replika CM.057SVU ma wbudowany) lub stojak strzelecki. Po wycelowaniu w środek tarczy oddaje się 3-4 strzały próbne.
- Umieścić cel z dala od siebie w odległości 30-50 metrów. Może to być tarcza lub nawet biała kartka papieru.
Jeśli jednak tak nie jest, trzeba wyregulować celownik za pomocą regulatorów w pionie i poziomie.
- Jeśli luneta jest wyposażona w osłony na „kapsle”, przed wprowadzeniem zmian należy zdjąć nasadki z pokręteł nawiewu (poziome) i elewacji (pionowe).
- Regulacja pozioma – pokrętło regulacji wiatru przesuwa punkt uderzenia w lewo lub w prawo.
- Regulacja w pionie – pokrętło regulacji wysokości przesunie punkt uderzenia w górę lub w dół.
Po dostosowaniu pionu i poziomu zgodnie z wymaganiami, oddaje się kolejne 3-4 strzały próbne. Regulację kontynuuje się aż strzały próbne trafią na środek tarczy. Ma to istotne znaczenie dla celnego strzelania. W zależności od rodzaju broni – karabiny snajperskie (taiwangun.com/pl/karabiny-snajperskie) lub szturmowe – ustawienia odległości celów mogą być różne. Nie należy umieszczać celu w maksymalnym zasięgu, a gdzieś w połowie.